OBIEKTY

Pokój “Del Inquisidor”

Nazwa tego pierwszego pokoju wynika z tego, że ten budynek jest połączony z domem, który jest historycznie znany jako «Dom inkwizytora» i który zachowuje herb Świętego Oficjum na fasadzie. (Ulica Las Parras Nº. 8). Jest możliwe, że intencją przedstawiciela Inkwizycji w mieście (być może żydowskiego konwertyta) było zachowanie i ochrona tej przestrzeni zamiast jej niszczenia.Stąd wydaje się, że przestrzenie są kompletne. Pokój “Inkwizytora”, dziedziniec, winiarnia i piece odpowiadały tamtym czasom, oraz kulturze żydowskiej.

Galeria Kobiet

Na lewej arkadzie można zauważyć cztery oryginalne kolumny, które tworzą fundamentalną przestrzeń w synagogach. Jest to Galeria Kobiet, miejsce, które było zajmowane podczas ceremonii i rytuałów ukrytych za kratami.

Dziedziniec

Okazały dziedziniec, przez który trzeba przejść by dostać się do Synagogi. Najbardziej reprezentatywne z tego pomieszczenia są dwie pełne i oryginalne kolumny, które się na nim pojawiają. Kolumny dobrze zdefiniowane przez stolicę palmy lub drzewa życia, które wraz z siedmioma gałęziami symbolizują żydowską Menorę.

Drugim ważnym elementem patio jest brama dostępu do Synagogi, o nazwie Puerta del Alma. Ościeżnice, szczeble i kilka klinowatych kamieni używanych do budowy łuku, są oryginalne, inne są replikami, ponieważ niektóre z oryginałów znaleziono w różnych ścianach, które dzieliły różne pomieszczenia (patrz łuk w recepcji). Nad «Bramą Dusz» znajduje się kawałek kamienia, który przedstawia Gwiazdę Dawida.

Rytualna Kąpiel “Mikveh”

Dostęp do niego odbywa się przez przejście wykute w skale. Ukryty w dawnej piwnicy, w gruzach pojawia się miejsce, gdzie odbywała się rytualna kąpiel oczyszczająca – Mikveh. Dla wszystkich religii woda jest symbolem duchowego oczyszczenia.Muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie oczyszczają się przed wejściem do świątyń i świętych miejsc. W przypadku społeczności żydowskiej mężczyźni chodzili do łazienki w piątki i przed dużymi imprezami, kobietami również przed ślubem, po porodzie i po menstruacji. Były to pełna kąpiele, całe ciało powinno być zanurzone w oczyszczającej wodzie «Mikveh».

Kąpiel obejmuje trzeźwe sklepienie skrupulatnego siedzenia. Na środku znajduje się dziura wykuta w skale, gdzie woda ma swoje źródło, a  jej ciągły ruch jest naturalny.

Pokój Synagogalny

Wspaniały pokój rozłożony w trzech magazynach oddzielonych szerokimi oryginalnymi spiczastymi łukami, które pozostały zintegrowane i ukryte w ścianach domów. Przestrzenie mają strukturę hiszpańskich średniowiecznych synagog: małe obudowy poniżej poziomu ulicy i surowe pod względem materiałów budowlanych. Synagogi to miejsca spotkań nie tylko stworzonych do modlitwy i nabożeństwa, ale także do spotkań i podejmowania decyzji społeczności żydowskiej, nauki, czytania i sądów, zawsze kierowanych przez mistrza i starszych społeczności.

Na lewej arkadzie można podkreślić cztery oryginalne kolumny, które tworzą fundamentalną przestrzeń w synagogach; Galeria Kobiet, miejsce, które było zajmowane przez kobiety podczas ceremonii i rytuałów odbywających się za kratami.

Innymi ważnymi elementami tego pomieszczenia są oryginalne panele z drewna i polichromii, które pokrywają prawą nawę i studnie, w sumie siedem, które pomagają nam zrozumieć znaczenie bogactwa wód podziemnych w budowie Synagog. Dwie z nich wciąż posiadają wodę.

Magazyn i piec

Jeden z pokoi, który prawdopodobnie należał do mistrza. Z zagłębionym sklepieniem kolebkowym i ziemią oraz oryginalnymi podziemnymi zbiornikami. Były one używane do przechowywania oliwy i wina koszernego, a także różnych żywności odpowiednich dla żydowskiej religii.